Matematický vliv na výsledek pokerové partie

Populární hru poker a karetní hry vůbec si lidé oblíbili po v každém koutě naší planety. Hraje se většinou s tak zvanými francouzskými kartami, které se skládají celkového počtu 52 (kříže, káry, srdce a piky). Jednoduše řečeno je cílem hry vybudovat jednu z řady herních kombinací, to rozhoduje o vítězství nebo prohře.

Poker není, jak si možná někteří myslí, snadná hra, která závisí čistě na štěstí, ale jsou to převážně vědomosti a taktika samotného hráče, které jsou základním předpokladem k úspěšnému zakončení pokerové partie. Matematika tak zastává v pokeru naprosto nenahraditelnou roli.

Někdo si říká, zda se opravdu musí pořádně naučit matematiku, aby mohl vyhrát v pokeru. Odpověď na tuhle otázku asi všechny ty, kteří matematiku zrovna za svůj koníček nepovažují, může zklamat. Samozřejmě štěstí se na vás může jednou nebo dvakrát usmát, ale je velice obtížné stát se trvale dobrým hráčem a potažmo vítězem, bez naučení se základům pokerové matematiky. Navíc, bez znalosti matematiky v téhle oblíbené hře si pak znatelně limitujete svůj potenciál. A tak by bylo až naivní matematiku ignorovat.

Jak moc je pokerová matematika obtížná? Ptáte se asi. Možná ani ne tolik, jak se mnozí domnívají. Lidé si často myslí, že jsou dostatečně inteligentní, aby svoje protihráče přehráli a zvítězili nad nimi. Možná mají víc energie a dokážou pracovat s čísly. Jestli matematika nepatřila ve škole mezi vaše oblíbené předměty, nenechte se odradit. Není to lehké, ale nic, co by se nedalo naučit.

Matematika je základem každého úspěšného tipu a strategie či taktiky, jenž s hraním pokeru souvisí. Pravděpodobnost a šance ovládají všechny a vytváří i vaši šanci na výhru, takže můžete navýšit svůj zisk od ostatních zúčastněných.

Podívejme se na příklady základních pravděpodobnosti a počtu kombinací.

Jak bylo zmíněno, hraje se s 52 kartami. Když zapojíme matematiku a její kombinace, vyjde nám 1326 možných počátečních kombinací. Některé jsou identické, respektive ekvivalentní. Pak nám vyjde 169 kombinací. To znamená 13 různých pár a 78 párů karet od stejné barvy, totožný počet dvojic karet různých barev, ale bez párů.

A jaké jsou základní pokerové kombinace ?

Královský fleš, což je například: A, K, Q, J, 10.

Čistý fleš, například: 10, 9, 8, 7, 6.

Poker, čtyři karty od stejného druhu, například: J, J, J, J.

Plný dům vypadá například takto: K, K, K, 3, 3.

Fleš, může být následující kombinace, ale v jedné barvě: A, J, 10, 5, 3.

Prostá postupka vypadá následovně a může být v různých barvách: 6, 5, 4, 3, 2.

Trojice přichází v různých barvách: 10, 10, 10.

Dva páry jsou v různých barvách, například: A, A, 9, 9.

Níže jsou příklady pravděpodobností. A jak ostřílení znalci této hry věcí, je klíčové vědět, s jakou pravděpodobností můžou při rozdání karet obdržet specifickou karetní kombinaci. Platí klasická posloupnost, kdy je samozřejmě dostat eso než desítku.

Pravděpodobnost na rozdání hole cards, což jsou tedy specifické karty:

Například libovolný pár karet nám vyjde v poměru 16:1, esa 220:1, krále ve stejném poměru 220:1, esa nebo krále 110:1, libovolný pár nebo eso 4:1 a například obě karty v barvě 3:1.

Pravděpodobnost, co přijde na flopu bez vlastních karet:

Pár karet v poměru 5:1, 3 karty v jedné barvě 18:1, 2 karty v jedné barvě 0,8:1,3 karty různé barvy 1,5:1, 3 karty za sebou 28:1, 2 karty za sebou 1,5:1, 3 karty různé hodnoty 0,8:1 a 3 karty stejné hodnoty 424:1.

Pravděpodobnost, co přijde na flopu s pomocí vlastní karet:

Například spárování 1 vlastní karty 32 %, se dvěmi jsou ale jenom 2 %, celý set 11% a straight draw 26%.

Pravděpodobnost kombinací, co lze sestavit:

Royal flush je téměr 650 tisíc ku 1, straight flus je přes 72 tisíc ku 1 ale například se je 46 ku 1 a žádný pár je jedna ku jedné.

Používání pokerové matematiky a pracování s čísly může být ohromně prospěšné, a když má jeden vytrvalost, určitě se to vyplatí ve hře uplatnit. Souhlasili by s tím jistě profesionálové, kteří museli vynaložit spousty času, úsilí anebo svého talentu, aby ovládli tuhle mistrovskou hru.

Zdroj obrázků: adike, ChristianChan  / Shutterstock.com