Algoritmus a online marketing mají svá pravidla

S největší pravděpodobností se s algoritmem setkáváte v rámci programování, ale svou důležitou roli hraje i v oboru online marketingu.

Konkrétně souvisí se SEO optimalizací pro vyhledávače. Můžete ho znát také pod pojmem „vyhledávací algoritmus.“ Laicky řečeno se jedná o tzv. roboty, které posuzují dané webové stránky. Výsledky pak zpracovávají a následně weby zobrazují v určitém (logickém) pořadí. To je určováno na základě relevantnosti, autority a důvěryhodnosti stránek.

Co je to algoritmus?

Jedná se v podstatě o určitá pravidla, která je nutné dodržovat při nejrůznějších výpočtech a operacích, abyste dosáhli výsledku a vyřešili daný problém. Představte si manuál na sestavení nábytku, který je složen z jednotlivých specifických kroků, díky nimž se vám podaří sestavit skříň nebo komodu a tím vyřešit problém. A co algoritmus a online marketing? I v něm jde o podobný princip. Na základě vhodně zvolených slov či sousloví vám vyhledávač nalezne ten nejlepší možný a nejpřesnější výsledek.

Každý vyhledávač používá svoje vlastní algoritmy

Chtěli byste vědět, jaké používají vyhledávače Seznam, Google či Bing algoritmy? Tak to vás bohužel zklameme. Odpověď na tuto otázku nezná přesně nikdo. Např. Google intenzivně pracuje na neustálém vylepšování svých algoritmů a velmi často je mění. Provozovatelé webu, marketingoví odborníci a SEO specialisté se je snaží rozluštit již mnoho let, ale vyhledávače jsou vždy o krok napřed. Je to proto, aby se k uživatelům internetu dostaly ty nejpřesnější výsledky na jejich dotazování bez toho, aby byly cíleně zmanipulované.   

Ochranné mechanismy pro vyhledávače

Někteří se přesto snaží tento těžký oříšek vyluštit, proto mají vyhledávače svoje ochranné mechanismy. Jedná se o ochranu proti robotům. Určitě jste už někdy zaznamenali při brouzdání internetem ikonu, která vás nutila k označení „nejsem robot,“, k vyplnění kódu z písmen a číslic (CAPTCHA) nebo k označení některých obrázků, např.:Označte obrázky, kde je semafor.“ Právě díky tomu se vyhledávací nástroje snaží zabránit odhalení jejich vzorců.

Online marketing a cíle pro SEO

SEO specialisté se snaží algoritmy neustále zkoumat a zjišťovat jak fungují. Své poznatky pak dále používají pro optimalizaci webových stránek či reklamních sdělení pro vyhledávače.

Kurz „Online marketing“ společnosti Orange Academy s.r.o. vás naučí, co je to marketingový mix a online strategie. Vyzkoušíte si vše v praxi, poznáte současné trendy a naučíte se správně a efektivně používat i další nástroje digitálního marketingu.